Karwia-ogólnie:

Karwia to jedno z niewielu miejsc nad Morzem Bałtyckim, które trzyma się swojej rybackiej tradycji. Niesamowity nadmorski krajobraz, w którym dominują zabudowania pamiętające wiek XIX, pozwala skutecznie oderwać się od codzienności. Czas płynie tu wolniej, świat jest piękniejszy. Karwia leży między Jastrzębią Górą a Dębkami...

Teoria i historia

Administracyjnie Karwia jest dzisiaj częścią Władysławowa i ma status sołectwa. Dawniej była wioską rybacką zamieszkiwaną przez Kaszubów. Ma naprawdę długą historię, istnieje bowiem już od XIII w. - pierwsze dokumenty wspominające o niej pochodzą z roku 1274.

Legenda chętnie powtarzana szczególnie przez starszych mieszkańców Karwi głosi, że w roku 1464 podczas wojny polsko-krzyżackiej odpoczywał w tych okolicach jeden z polskich oddziałów, dowodzony przez późniejszego hetmana Piotra Dunina. Napotkał on w okolicznych borach mały oddział krzyżacki, który to dziarsko rozbił w pył. Gościnni mieszkańcy wioski, która wówczas nazywała się Karven, z wdzięczności urządzili na cześć dzielnych rycerzy wielką fetę.

 Przez wieki mająca charakter osady rybackiej Karwia zaczęła nieco się zmieniać w latach międzywojennych. Wtedy to pojawiało się tutaj coraz więcej letników, którzy chętnie wracali w kolejnych latach. Co ciekawe, wiele zabudowań we wsi pamięta nawet lata 90. XIX wieku – to nadaje Karwi niepodrabialnego charakteru. Osada w całości znajduje się w granicach Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zaś jej pas przybrzeżny objęty jest ochroną jako część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Karwia dzisiaj – oczami turystów:

Miejsc takich jak Karwia powinno być nad Bałtykiem znacznie więcej – ale jest tylko jedno, wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypoczywa się tutaj jak nigdzie indziej. Każdy z nas ma jakiś swój wymarzony obraz beztroski, który najczęściej zawiera drewnianą wiejską chatę, obok niej płot i bujny ogródek, a poza tym bliskość morza, nieco dziką plaże i morską bryzę. Uwaga – spełnienie takich marzeń tylko w Karwi ;)

Wioska od morza oddzielona jest pasmem wydm porośniętych sosnowym lasem. Wyjść na plażę jest kilka, każde bardzo malownicze, wyglądają jak brama do słonecznego, morskiego świata :) Sama plaża jest bardzo szeroka, ma nawet 80 m, a piasek na niej to najlepszy piasek na polskim wybrzeżu. Jest złocisty i drobniutki, bardzo wygodnie się na nim leży, a zamki z niego zbudowane przez naszych milusińskich koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciu – takie są piękne! ;)

To super miejscówka na urlop z dzieciakami. Wczasy w takich okolicznościach przyrody, z daleko od komputera i tabletu, nie tylko będą wspaniałym odpoczynkiem od codziennego zgiełku, ale i poszerzeniem horyzontów. To przeurocza wioseczka jakby ukryta przed światem, a przecież w świetnym miejscu, tylko kilkanaście kilometrów od centrum głośnego Władysławowa. W Karwi nigdy nie jest tłoczno i hałaśliwie – ci, którzy tu przyjeżdżają, szanują prywatność i prawo do odpoczynku innych. Imprezowicze się tu nie odnajdą, powinni od razu pojechać do sąsiednich Dębek lub Jastrzębiej Góry, które są znane z modnych klubów i dyskotek.

Ci, którzy najlepiej odpoczywają podczas samotnego urlopu, też będą się tu fajnie czuli. Kameralny klimacik, cisza, spokój – idealne miejsce, żeby się zaszyć, pobyć w spokoju sam na sam ze sobą, pomyśleć, a może i tworzyć... Artystom na pewno odpowiada atmosfera Karwi. A jeśli planujemy urlop z naszą drugą połówką – w Karwi będzie nam wspaniale, przytulnie i zacisznie. Miesiąc miodowy w Karwi przebija wszystkie zagraniczne podróże poślubne!

Jeśli chodzi o bazę noclegową, przeważają kwatery prywatne, domki letniskowe i pensjonaty. Nie znajdziemy tu luksusowych hoteli – to nie ten klimat, taki hotel zaburzałby porządek panujący w Karwi. Działa tu też kilkanaście restauracji i barów – spokojnie, jest gdzie napić się piwka ;) Z racji długich rybackich tradycji grzechem byłoby podczas pobytu w Karwi nie zjeść rybki prosto z morza.

Nie ma drugiego takiego miejsca nad Bałtykiem jak Karwia. Można się tu poczuć jak na wakacjach u babci – jest przytulnie, zacisznie, a nadmorski krajobraz zapiera dech w piersiach. Niby to miejsce oddalone od cywilizacji – a tak łatwo tu dotrzeć! Odpoczynek całkowity, absolutne naładowanie akumulatorów? To może się udać tylko w Karwi...

Zapraszamy serdecznie do Karwi!

czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat: Karwia

www.karwia.com 2024