Karwia - jaka naprawdę jest? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy.

Karwia - jaka naprawdę jest? - warto wiedzieć jadąc po raz pierwszy.

Karwia to jedno z niewielu miejsc nad Morzem Bałtyckim, które trzyma się swojej rybackiej tradycji. Niesamowity nadmorski krajobraz, w którym dominują zabudowania pamiętające wiek XIX, pozwala skutecznie oderwać się od codzienności. Czas płynie tu wolniej, świat jest piękniejszy. Karwia leży między Jastrzębią Górą a Dębkami...Teoria i historia


Administracyjnie Karwia jest dzisiaj częścią Władysławowa i ma status sołectwa. Dawniej była wioską rybacką zamieszkiwaną przez Kaszubów. Ma naprawdę długą historię, istnieje bowiem już od XIII w. - pierwsze dokumenty wspominające o niej pochodzą z roku 1274.


Legenda chętnie powtarzana szczególnie przez starszych mieszkańców Karwi głosi, że w roku 1464 podczas wojny polsko-krzyżackiej odpoczywał w tych okolicach jeden z polskich oddziałów, dowodzony przez późniejszego hetmana Piotra Dunina. Napotkał on w okolicznych borach mały oddział krzyżacki, który to dziarsko rozbił w pył. Gościnni mieszkańcy wioski, która wówczas nazywała się Karven, z wdzięczności urządzili na cześć dzielnych rycerzy wielką fetę.


 Przez wieki mająca charakter osady rybackiej Karwia zaczęła nieco się zmieniać w latach międzywojennych. Wtedy to pojawiało się tutaj coraz więcej letników, którzy chętnie wracali w kolejnych latach. Co ciekawe, wiele zabudowań we wsi pamięta nawet lata 90. XIX wieku – to nadaje Karwi niepodrabialnego charakteru. Osada w całości znajduje się w granicach Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zaś jej pas przybrzeżny objęty jest ochroną jako część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.


zachód słońca w karwi


Karwia dzisiaj – oczami turystów:


Miejsc takich jak Karwia powinno być nad Bałtykiem znacznie więcej – ale jest tylko jedno, wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypoczywa się tutaj jak nigdzie indziej. Każdy z nas ma jakiś swój wymarzony obraz beztroski, który najczęściej zawiera drewnianą wiejską chatę, obok niej płot i bujny ogródek, a poza tym bliskość morza, nieco dziką plaże i morską bryzę. Uwaga – spełnienie takich marzeń tylko w Karwi ;)

 

 

 

Wioska od morza oddzielona jest pasmem wydm porośniętych sosnowym lasem. Wyjść na plażę jest kilka, każde bardzo malownicze, wyglądają jak brama do słonecznego, morskiego świata :) Sama plaża jest bardzo szeroka, ma nawet 80 m, a piasek na niej to najlepszy piasek na polskim wybrzeżu. Jest złocisty i drobniutki, bardzo wygodnie się na nim leży, a zamki z niego zbudowane przez naszych milusińskich koniecznie trzeba uwiecznić na zdjęciu – takie są piękne! ;)


To super miejscówka na urlop z dzieciakami. Wczasy w takich okolicznościach przyrody, z daleko od komputera i tabletu, nie tylko będą wspaniałym odpoczynkiem od codziennego zgiełku, ale i poszerzeniem horyzontów. To przeurocza wioseczka jakby ukryta przed światem, a przecież w świetnym miejscu, tylko kilkanaście kilometrów od centrum głośnego Władysławowa. W Karwi nigdy nie jest tłoczno i hałaśliwie – ci, którzy tu przyjeżdżają, szanują prywatność i prawo do odpoczynku innych. Imprezowicze się tu nie odnajdą, powinni od razu pojechać do sąsiednich Dębek lub Jastrzębiej Góry, które są znane z modnych klubów i dyskotek.

 


 

 

Ci, którzy najlepiej odpoczywają podczas samotnego urlopu, też będą się tu fajnie czuli. Kameralny klimacik, cisza, spokój – idealne miejsce, żeby się zaszyć, pobyć w spokoju sam na sam ze sobą, pomyśleć, a może i tworzyć... Artystom na pewno odpowiada atmosfera Karwi. A jeśli planujemy urlop z naszą drugą połówką – w Karwi będzie nam wspaniale, przytulnie i zacisznie. Miesiąc miodowy w Karwi przebija wszystkie zagraniczne podróże poślubne!


Jeśli chodzi o bazę noclegową, przeważają kwatery prywatne, domki letniskowe i pensjonaty. Nie znajdziemy tu luksusowych hoteli – to nie ten klimat, taki hotel zaburzałby porządek panujący w Karwi. Działa tu też kilkanaście restauracji i barów – spokojnie, jest gdzie napić się piwka ;) Z racji długich rybackich tradycji grzechem byłoby podczas pobytu w Karwi nie zjeść rybki prosto z morza.


Nie ma drugiego takiego miejsca nad Bałtykiem jak Karwia. Można się tu poczuć jak na wakacjach u babci – jest przytulnie, zacisznie, a nadmorski krajobraz zapiera dech w piersiach. Niby to miejsce oddalone od cywilizacji – a tak łatwo tu dotrzeć! Odpoczynek całkowity, absolutne naładowanie akumulatorów? To może się udać tylko w Karwi...


Zapraszamy serdecznie do Karwi!

 

 

Dla nas nr 1 w Karwi jest plaża, szeroka z pięknym miałkim piaskiem. Plaża Karwia zachwyci każdego i przede wszystkim jest miejscem przyjaznym dla rodzin. 


alexandria

Noclegi w Karwi są w różnym zakresie cenowym. Każdy znajdzie coś dla siebie. 


Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Apartamenty, pensjonat, pokoje, pokoje gościnne, pokoje i apartamenty, willa - są miejscem przyjaznym dla rodzin.


Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Karwia plaża jest piękna o każdej porze roku i dnia :)


Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.


W Karwi jest wiele punktów gastronomicznych, w których w przystępnych cenach można zjeść dobrze. W sezonie letnim główne ulice Kopernika i Wojska Polskiego zamieniają się w aleje handlowe. Można tam kupić pamiątki z Karwi. 


Apartamenty w Karwi w większości zlokalizowane są przy ulicy Melioracyjnej. Większość pensjonatów, apartamentów, willi i domków w Karwi mają dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci. To miejsca przyjaznym dla rodzin. 

 

Ujście Karwianki do Morza


Ujście Karwianki do Morza


Ujście Karwianki do Morza


Ujście Karwianki do Morza - w tle popularny Bar Na Górce


Ujście Karwianki do Morza


Najczęsciej zadawane pytania o Karwię


Ile kosztuje nocleg w Karwi? 


Cena noclegu w Karwi: domki od 80 do 600 zł za domek za dobę; apartamenty od 55 zł za osobę; kwatery i pokoje już od 25 zł za osobę; Pensjonaty od 45 zł za osobę.  Na cenę noclegu oczywiście ma wpływ: standard obiektu, odległość od centrum i plaży i oczywiście termin. 


 
Ile jest noclegów w Karwi?


Nasza strona posiada dużą bazę noclegowa w Karwi.  Mamy ok 120 sprawdzonych i zweryfikowanych noclegów w Karwi.

Czy za nocleg w Karwi zapłacę bonem turystycznym?


Większość noclegów - przyjaznym dla rodzin, honoruje bony turystyczne . Na stronie z podmiotami gospodarczymi, w których możemy zapłacić bonem turystycznym, jest wiele obiektów noclegowych z Karwi. 


Jakich noclegów jest najwięcej w Karwi? 


Karwia  posiada bardzo bogatą bazę turystyczną, znajdziemy tu nocleg w każdym typie obiektu. Najwięcej noclegów znajdziemy w dziale pokoje i apartamenty Karwia. 

Czy warto wynająć domek w Karwi? 


Domki letniskowe to fajna forma zakwaterowania w Karwi.  Z roku na rok domków w Karwi powstaje coraz więcej. Plusem domków letniskowych jest intymność (nie mamy sąsiadów zza ścianą), poza tym z reguły domki mają fajną infrastrukturę dla najmłodszych. 
Ceny wynajem domków w Karwi są różne, zależą od terminu, położenia, standardu i wielkości. 


Domki w Karwi dla ilu osób?


Większość domków w Karwi to domki letniskowe idealne dla rodzin lub grupy przyjaciół, domki dla max 8 osób. Jadąc większą grupą można wynająć domki ze sobą sąsiadujące. 


Czy pokoje i apartamenty w Karwi są sprawdzone, czy na pewno istnieją?


Wszystkie obiekty z naszego portalu są zweryfikowane i odwiedzone przez nas. Osobiście znamy większość właścicieli. Rezerwując apartament w Karwi lub pokoje gościnne  przez nasz portal masz pewność, że miejsce jest sprawdzone. 


Czy pensjonaty w Karwi oferują wyżywienie? 


Część pensjonatów w Karwi oprócz noclegów w swojej ofercie posiada również wyżywienie. Można wykupić pobyt ze śniadaniem lub śniadaniem i obiadem. Warto przed przyjazdem telefonicznie o wszystko dopytać właściciela obiektu.


Czy jedzenie w Karwi  jest drogie?


Ceny są umiarkowane. Testujemy jakość i sprawdzamy ceny kilka razy w roku. Na naszej liście znajdziesz restauracje i bary, które nie oszukują i nie zawyżają rachunków.

https://www.karwia.com/atrakcje/top-10-restauracji-w-karwi-1844

 

Skarby z plaży - jakie muszle można znależć na plaży w Karwi? 

Na naszym pięknym wybrzeżu najczęściej znajdujemy muszelki:

  • Sercówka pospolita – małż o charakterystycznej muszli z promienistymi żeberkami, długość muszli do 2.7 cm.
  • Rogowiec bałtycki – niewielki małż, długości 2.4 cm o dość mocnej skorupce wapiennej, często pokrytej różową błyszczącą warstwą rogową.
  • Małgiew piaskołaz – największy małż bałtycki dorastający do 7 cm, muszla owalna podłużna.
  • Omułek jadalny – małż o ciemnej muszli, osiągającej w Bałtyku maksymalna długość 5.5 cm


Puste muszle zwykle rozpadają się na dwie połówki i często są wyrzucane na brzeg.
czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Karwi

Galerie Karwia

Najnowsze oferty noclegów w Karwi:

www.karwia.com 2024